İşçi sınıfı ve emekçiler, sermayenin kölelik dayatmalarına karşı farklı sanayi havzalarında işgal, grev ve direnişlerle mücadeleyi sürdürüyor.

İÜ Hukuk Tarihi Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Dr. Mehmet Cemil Ozansü ile araştırma görevlilerinin sorunlarını ve mücadeleyi konuştuk.

ABD ve Avrupa Birliği, Ukrayna’nın sömürgeleştirilmesi ve kendilerine bağımlı bir iktidarın yaratılması için özel bir çaba sarf etmektedirler.

Güncel

Mısır, Gazze ablukasını sıkılaştırılması için yeni yöntemleri devreye soktu.

Suriyeli Kürtler bölgede daha önemli bir siyasal oyuncu haline geldi.

Ermenek'te koşullara itiraz eden madenciler baskı ve tehditle çalıştırılmış.

Hasta tutsak Abdullah Kalay, ATK raporu ile ilgili açıklama yaptı.

MGK'dan çıkan mesaj: Baskı, zorbalık ve devlet terörü artacak.

Üsküdar'daki Validebağ Korusu’nun talanına karşı direniş devam ediyor.

Faruk Çelik, yapılan torpillerle kapatmanın engellendiğini itiraf etti.

Soma'nın ardından çıkan yasayı Ermenek'teki şirketler fırsata çevirmiş.

Haberler

Birçok çevre ardı ardına cumhuriyet kutlamaları açıklamaları yapıyor. Burjuva cumhuriyet adeta kutsanıyor. “Cumhuriyetin değerleri” lafazanlığı arasında cumhuriyetin kanlı tarihi gizleniyor.

Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şubesi, M&T Reklam direnişinden çekilme kararı aldı. Fabrikadaki örgütlenmenin öncülüğünü yapan ve aylardır fabrika önünde direnen işçiler, sendikanın çekilme kararını ve direnişle ilgili gelişmeleri gazetemize değerlendirdiler.

Binlerce yıldır kökleşen ve karmaşıklaşan kadın sorununun esas nedeni de insanlığın güç ve özel mülk hırsıdır. Kadın sorunu, bilimsel verilerle işlendiğinde yine aynı köklerini ele vermektedir.

Şakran Kadın Kapalı Hapishanesi'nde tutulan Türkiye Komünist İşçi Partisi Dava Tutsağı Evrim Erdoğdu, hapishanelerdeki dönüşümlü açlık grevlerine ve Kobanê direnişine destek vermek amacıyla 3 günlük açlık grevi gerçekleştirdi.

Değerlendirmeler